Anyagleadási kislexikon
RGB vagy CMYK?
Számítógép monitorok, laptopok, okostelefonok RGB (additív – összeadásos) színkeverést használnak a színek megjelenítésére, míg a digitális nyomtatóak CMYK (kivonásos) színkeverést. Az RGB és CMYK színkeverési rendszerek közötti különbség eredményezi azt, hogy más színek látható a monitoron és a nyomtatási végeredményen.
RGB (additív színkeverés):
Additív, vagyis összeadó színképzés alapszínei. A vörös (Red), zöld (Green) és kék (Blue) egyenlő arányú keveréssel fehér színt adnak. A számítógépes monitorokon ezeket a színeket használják, nyomdai feldolgozásra a CYMK színek alkalmasak. A megjeleníthetőség érdekében a monitor a képeket képpontokká alakítja át, amelyeket vörös, zöld és kék színsugarakként vetít ki.
CMYK (négyszínnyomás):
Négyszínnyomás; a színes képeket a négy alapszín segítségével lehet felbontani, illetve kinyomni. Az alapszínek: cián (cyan, C), bíbor (magenta, M), sárga (yellow, Y), fekete (black, B).
Direkt szín:
Színminta vagy Pantone-szám alapján meghatározott szín, amelyet a nyomda kever ki Pantone alapszínekből (8 fajta van). Arculatok, és logók színeinél van jelentősége. Azonos szín másképp jelenik meg a különböző felületű papírokon, így van minden színnek fényes (Coated) és matt, szívóképes papírra nyomott (Uncoated) változata. Fontos, digitális nyomtatásnál a direkt színek nem nyomtathatóak.
Proof:
Adathordozóról digitális eljárással készített próbanyomat, a színes nyomtatás színhelyességének ellenőrzésére. A digitális nyomdán történő ellenőrzés két dologban is jelentősen eltér az ofszetnyomástól:
- A digitális ellenőrző példány (proof) nyomása ugyanazon a gépen történik mint maga a gyártás, így a tervező pontosan azt látja, amit meg szeretne nézni. Ez az ofszet nyomás esetén nem valósítható meg.
- A digitális ellenőrzés (proof) sokkal kevesebbe kerül mint egy megfelelő minőségű ofszet ellenőrző nyomás.
DPI:
„Dots per inch” (azaz képpont per hüvelyk). Annak megadására szolgál, hogy egy képen milyen sűrűn találhatók egymás mellett az azt alkotó képpontok. Használják szkennerek, nyomatók felbontásának megadására is.
Vágójel:
A vágójelek finom, vékony vonalak, melyek a vágatlan nyomott íven pozicionálják a nyomdatermék végformátumát. Megadják a vágás, hajtás stb. helyét a montírozás, nyomtatás és a végfeldolgozás számára. Vágójel közelébe (3-5mm-re) lényeges grafikai elem ne kerüljön, mert vágódhat a grafika.
Felületkezelés:
Katalógus külső felületén (borító és hátlap) fóliázása. Lakkozás a nyomott felület kopásállóságát növeli, meggátolja a festék lehúzódását, erősebbé teszi a papírt. Fényes vagy matt változatban létezik. Formalakkozás esetén csak a fényes lakk kerül felhasználásra, és csak meghatározott részeket (betűt, képet, alakot, emblémát) vonunk be vele. Tucatnyi eljárás közül választhatunk, de a legkedveltebbek a:
- fóliázás
- UV lakk
- hibridlakk
- dombornyomás
- prégelés
Munkáink
Rólunk